0286 210 01 07 info@caro.org.tr

ÇARO Biga Sivil Toplum Platformu’nun (Biga STP) Toplantısında Biga'nın turizm potansiyeli hakkında sunum gerçekleştirdi

Etkinlikler

Haberler

ÇARO Biga Sivil Toplum Platformu’nun (Biga STP) Toplantısında Biga'nın turizm potansiyelini değerlendirdi

Türkiye’nin en uzun soluklu ve kendi alanında ilk sivil oluşumlarından biri olan Biga Sivil Toplum Platformu’nun (Biga STP) Toplantısı başarıyla gerçekleşti. 5 Kasım Salı akşamı Saat 18:00’da Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda İcra Kurulu Başkanı sıfatıyla Yönetim Kurulu Başkanı M. Güray ERGÜN’ ün yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya platformun icra kurulu başkanlarının yanı sıra, Biga Belediye Başkanı Bülent ERDOĞAN, BİİBF Dekan Yardımcısı Av. Doç. Dr. Yusuf YİĞİT, BMYO Müdürü Öğr. Gör. Ertuğrul BİLGÜCÜ, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, daire amirleri, siyasi partilerin yönetici ve temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda görüşlerini iletmek üzere davet edilen Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Ümit Cihan MÜSTERİOĞLU'nun Biga’nın turizm potansiyelinin nasıl değerlendirileceği konusunda bilgi ve tecrubelerini paylaşmasının yanı sıra, köylerimizde yaşayan ve el emeği ile üretim yapan kadınlarımıza yönelik pazar yeri kurulması,  Yaklaşık iki saat süren ve Biga STP toplantılarının en uzunu olmaya aday toplantı sonucunda konu ilçemizdeki her kesimi temsil eden ve geniş tabanlı iki adet komisyon kurularak kısa sürede çalışmalar başlanmasına karar verildi.

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, burada yaptığı konuşmada, Biga'nın çok değerli bir ilçe olduğunu söyledi.

İlçenin kültürel ve tarihi mekanlarından da bahseden Müşterioğlu, şöyle konuştu:

Başta Çanakkale Savaşı kahramanlarımızdan Bigalı Mehmet Çavuş, şüheda kabristanı olan Biga Şehitliği, Fatih Sultan Mehmet’in şehzade iken verdiği emir ile yaptırdığı Ulu Cami, Çanakkale’de örneği olmayan kubbesiyle 152 yıllık yapı olan Kurşunlu Cami ve bölgenin önemli kültür miraslarından biri olan Halimbey Konağı Biga’nın tarihi ve kültürel olarak bir değere sahiptir.

Bununla birlikte Biga’nın saklı bir cennet köşesi olan Nilüfer Gölü özellikle doğa ve alternatif turizm için ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Ancak maksat  gölün dibine kadar araçla gidip, dönmek değil. Amaç, yaklaşık 1 kilometre mesafeden yürüyerek merak ve gizem içerisinde yaklaşıp muhteşem manzarayı konuklarımıza göstermektir. Özellikle doğa turizmine hitap eden  destinasyonların farklı bir ziyaret şekli olmalı ve Nilüfer Gölü bunun için oldukça elverişli.

Biga'nın turizmci gözü ile ön plana çıkarılabilecek yerlerinden Parion Antik Kenti ise geleceğin Efes'idir. Bu kentin önemi yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş; Roma imparatorlarından Julius Cesar ve Hadrianus döneminde koloni kenti olmuştur. Bir liman kenti olarak çağlar boyunca ticari önemini de sürdüren kentin, günümüzde yapılan kazılar neticesinde daha da aydınlığa kavuşmasıyla ziyaretçilerin ilgi odağı ve kültür turlarının durak noktası haline geleceğine şüphe yoktur. Gelecek yıl ziyarete açılacak olmasını rehberler ve tüm turizm camiası olarak merakla bekliyoruz.

Biz buraya bu değerlerle bakıyoruz. Biga'nın gelişimi ivme kazanacak, geleceğin Kuşadası olacaktır. Eğer Biga hazır olursa, bizlere destek vermek isteyen sivil toplum kuruluşları olursa bundan sonraki çalışmalarımızı baş başa verip hızlandırabilir ve bu değerleri hakettiği şekilde bölge turizmine kazandırabiliriz.

 

 

ÇANAKKALE BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI