0286 210 01 07 info@caro.org.tr

Turist Rehberliği

Turist Rehberlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler ve Görevleri

Profesyonel Turist Rehberinin Nitelikleri

Bilgi 
Profesyonel turist rehberinin öncelikle anadilini ve rehberlik yaptığı dil veya dilleri çok iyi derecede bilmesi gerekir. Tarih, arkeoloji, sanat tarihi, coğrafya, ekonomi konularında mesleğin gerektirdiği bilgiler yanı sıra müzik, sanat, politika konularında da genel kültür sahibi olmalıdır. Bu bilgiler sürekli güncellenmelidir.

İletişim 
Profesyonel turist rehberi, yalnız bilgisiyle değil anlatımı, vücut dili, görünümü, kişiliği ile de turisti etkiler. Ayrımcılık yapmamalı, güvenilir, soğukkanlı ve nazik olmalıdır. Tanıtma, bilgi verme sırasında turistlerle göz teması kurabilmeli, grubu otoriter olmadan yönetmeli, zamanı ekonomik kullanmalı, sorunlara çözüm getirici olmalıdır. Diğer rehberlerle, araç sürücüsü ile müze-otel-mağaza çalışanları ile doğru iletişim kurabilmelidir.

Sorumluluk 
Profesyonel turist rehberinin sorumluluğu yalnız turiste veya acenteye karşı değildir. Rehber, kültür varlıklarının ve çevrenin korunmasından da sorumludur. Turlarla ilgili planlama, koordinasyon, denetim, raporlama da onun sorumluluğundadır. Ortaya çıkabilecek olağandışı durumlarla (rezervasyon sorunları, hastalık, ölüm, hırsızlık, kaza vb) başa çıkabilmesi gerekir.

Fiziksel Yeterlik 
Profesyonel turist rehberi, uzun yürüyüşlere, araçla yapılan uzun yolculuklara, uykusuzluğa, zor koşullara, yükseklik ve farklı iklim koşullarına dayanıklı olmalıdır.

Profesyonel Turist Rehberinin Görevleri

  • Güçlü liderlik ile grup ruhu oluşturmak.
  • Öğrenme ortamı yaratmak,
  • Turu başarılı bir biçimde yönetmek, sorunları çözmek.
  • Keşif, eğlence, dostluk ruhu yaratmak.
  • Grubu getiren seyahat işletmesinin kurallarına uymak.

 

ÇANAKKALE BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI