0286 210 01 07 info@caro.org.tr

ÇARO, Istantour ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 45 Rus turizm acente temsilcisinin Balıkesir ziyareti

Etkinlikler

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, NTK Intourist ve Istantour iş birliği ile charter seferler ile İstanbul’a gelen ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen tarih, kültür ve gastronomi meraklısı Rusları bölgeye çekmek için girişimleri devam ediyor.

Marmara Tur Programları kapsamında Balıkesir’in tarihi, coğrafi ve kültürel değerlerine övgü dolu sözlerle haber metinlerinde ve blog sayfalarında yer veren ATOR, Interfax Haber Ajansı, Moskovskiy Komsomolets, Tourprom, Tourdom, Kommersant gibi hem Rusya ana akım medyasının hem de turizm basının büyük isimlerinin ardından, kültür turları ve gastronomi alanında uzman 45 Rus turizm acente yöneticisi, Balıkesir’e geldi.

ÇARO üyesi profesyonel turist rehberleri eşliğinde, Edremit ilçesi Kazdağları eteklerinde M.Ö 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen Antandros Antik Kenti’ni büyük bir ilgi ve hayranlıkla gezen acente temsilcileri, Antandros sikkelerinden Yağcıbedir halılarına uzanan eşsiz bir yolculuk deneyimlediklerini ifade ettiler.

Rus turizm acente temsilcilerini Marmara Bölgesinde ağırladıklarını ifade eden Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Oda Başkanı Ü. Cihan Müşterioğlu, “Turizm sektöründe kamu tarafından atılan isabetli ve başarılı adımlar, yolu daha hızlı yürümemize imkân sağladı. 2020 yılında da çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, NTK Intourist ve Istantour; charter seferler ile İstanbul’a gelen ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen tarih, kültür ve gastronomi meraklısı Rusları bölgeye çekmek için girişimlerde bulunmuş, bölgenin turizm zenginliği NTK Intourist’e aktarılarak, Rusların projeksiyonlarını bölgeye çekmişti. Rus basın temsilcilerinin Balıkesir turlarının ardından, 45 Rus turizm acente temsilcisi de bölgeye geldi.

Rus acente temsilcisi ve yöneticilerinin katılacağı info gezisi kapsamında, sırası ile, İstanbul, Kırklareli, Edirne ve Çanakkale ve Balıkesir illerinin turistik değerleri tanıtıldı. Bu bilgilendirme gezileri ile, bölgenin tarih, gastronomi, termal ve sağlık turizmi potansiyelini de Rusya ve BDT Ülkeleri pazarına tanıtmak hedefleniyor.

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Ümit Cihan Müşterioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

45 RUS TURİZM ACENTESİ BALIKESİR’E GELDİ”

ÇARO girişimleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, NTK Intourist, Istantour firmalarının iş birliği ile Trakya, Çanakkale ve Balıkesir’in içinde bulunduğu Marmara Tur Programları dizayn edildi. Bu sayede Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde 7800 alt acentesi bulunan Rusya’nın en eski ve en büyük tur operatörü İstanbul’a getireceği Rus turistleri bölgemize taşıyacak. Intourist firması da Rusya’nın en önemli turizm haber kuruluşlarını aralık ayında Balıkesir’e getirdi. Balıkesir’in tarihi, coğrafi ve kültürel zenginlikleri ile ağırlanan basın mensuplarının içinde ATOR, Interfax Haber Ajansı, Moskovskiy Komsomolets, Tourprom, Tourdom, Kommersant gibi hem Rusya ana akım medyasının hem de turizm basının büyük isimleri vardı. Şimdi de 45 Rus turizm acente temsilcisini Marmara Bölgesinde ağırlayacağız. İstanbul ile başlayan gezi, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir’i kapsıyor. Tanıtım turunun Balıkesir ayağında gezimiz Antandros Antik Kentinin bulunduğu altınoluk bölgesi ile başladı. Sarıkız Etnografya Müzesi, Edremit, Havran ve Balıkesir Merkez ziyareti sonlandıktan sonra, kentin şifalı suları ile tanışan olan Rus acente temsilcileri, Agiros Termal Otel’de konakladı. Acentelerin, Balıkesir’in hem yaz turizmi hem de kültür, gastronomi ve termal turizmi anlamında imkân ve destinasyon sağlayan yapısını deneyimlemeleri, sonradan gelecek turistler için oldukça önemli. Bu programın ilk ayağında ilimize gelen Rus basın temsilcileri, Edremit Körfezi’nde özellikle zeytin ağaçlarına büyük ilgi göstermişler, kendi basın mecralarında bu ilgiyi, ‘Zeytin bize gelmezse, biz zeytine gideriz’ ifadeleri ile anlatmışlardı. Acente yöneticilerinin de Balıkesir’den aynı hayranlık ile ayrıldı. Bu tanıtım turlarının geri dönüşlerini olumlu anlamda alacağımıza inanıyorum. Turizm sektöründe Kamu tarafından atılan isabetli ve başarılı adımlar, yolu daha hızlı yürümemize imkân sağladı. 2020 yılında da çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz.”

Antandros Sikkelerinden Yağcıbedir Halılarına Uzanan Eşsiz Bir Yolculuk”

 ÇARO üyesi profesyonel turist rehberleri eşliğinde, Edremit ilçesi Kazdağları eteklerinde M.Ö Troya efsanelerinde de yeri olan Antandros Antik Kenti’ni büyük bir ilgi ve hayranlıkla gezen acente temsilcileri bir dizi etkinliğe de katıldı. Sarıkız Etnografya Müzesi’nde Antandros Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikte, sembolik bir hediye olarak, Antandros sikkeleri bastı. Etkinliği, ‘Antik çağa yolculuk’ gibi nitelendiren acente temsilcileri ‘unutulmaz bir deneyim’ ifadesini kullandı. Rusya’nın en büyük seyahat acenta temsilcileri özellikle, Sındırgı yöresine ait, dünyaca ünlü Yağcıbedir halıları karşısında hayranlıklarını dile getirdi. Her motifinde ayrı bir hikâyeyi barındıran Yağcıbedir halılarını ve dokuma şekillerini inceleyen temsilciler, ‘Her biri birer sanat eseri’ dedi.

 

ÇANAKKALE BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI