0286 210 01 07 info@caro.org.tr

ÇARO Kazdağları ve Antandros Antik Kenti eğitim gezisi gerçekleştirildi

Etkinlikler

Odamız mensubu meslektaşlarımızla bir araya gelmek maksadıyla Cumartesi günü düzenlediğimiz etkinlikte, Kazdağları’nın eşsiz doğasıyla buluştuk.

Troia şehrinin düşmesinin ardından Kazdağları’na sığınan Aeneas’ın, büyük Roma İmparatorluğu’nun kuruluşuna zemin hazırladığı, mozaikleriyle ünlü olan ve günümüzde de kazı çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği; ören yeri adayı olarak gösterilen Antandros Antik Kenti ziyaret edildi. Ziyaret esnasında rehberlerimize eşlik eden, Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Gülçin CÖMERT ve kazı ekibi, mevcut çalışmalarla ortaya çıkan mozaikler, yaşam alanları ve nekropol hakkında bilgi verdi. Devamında dernek merkezinin ziyaret edilmesiyle, Aeneas Rotası Projesi kapsamında ÇARO ve Antandros Derneği ile yakın çalışmaların olmasına yönelik görüşme yapıldı. Ardından rehberlerimiz Sarıkız Etnografya Galerisi'ni, efsanelere konu olan Hasanboğuldu Göleti'ni ve Tahtakuşlar Etnografya Müzesi'ni ziyaret etti.

Rehberlerimizle tanışmak için bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde vesile olarak akşam yemeğinde mekanında ağırlayan ve araç tahsisi sağlayan Küçükkuyu Küptepe Zeytincilik ve Restoran sahibi Hüseyin UZUN’a ve personeline; öğle yemeğinde mekanında ağırlayarak misafirperverliğini eksik etmeyen meslektaşımız Aysen ÖNEM ve Bacca Restaurant çalışanlarına teşekkür ederiz.

 

ÇANAKKALE BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI