0286 210 01 07 info@caro.org.tr

TROYA Müzesi

Gezilecek Yerler

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20.yıldönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. 2018 Troya Yılı boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olmayı sürdürüyor.

2018 Troya Yılı’nın başladığı günden beri merakla beklenen Troya Müzesi’nde sona gelindi. Birçok anlamda bir ilk olan müze, kapılarını ziyaretçilere açtı.

2018’in en büyük yatırım hamlesi, kültür ve turizmde bir atak olarak kabul edilen  2018 Troya Yılı’nda yapımı biten Troya Müzesi yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı.

Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasının bitmesiyle kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin eser müzeye kondu. Projeyle yurt dışında bulunan Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara döndü. Halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen Troya eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut olan müze ziyaretçilerini bekliyor.

Müzemiz kapılarını ziyaretçilere açtı.

Troya Müzesi’ne gelerek siz de tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası - ÇARO profesyonel turist rehberleri ile bölgeyi keşfetme ayrıcalığını yakalayabilmek için ÇARO iletişim 0286-2100107 

 

ÇANAKKALE BÖLGESEL TURİST REHBERLERİ ODASI